Az iskolai diákönkormányzat jogait és az ezekkel összefüggésben álló feladatokat törvényi és rendeleti szinten szabályozzák. Ezek alapján a diákönkormányzat döntési hatáskörrel, egyetértési, kezdeményezési, javaslattételi és véleményezési, továbbá tájékoztatási joggal rendelkezik.

A Diákönkormányzat feladata

A Közoktatási törvény szerint a diákönkormányzat (DÖK) kötelező feladata a tanulók, azok közösségeinek érdekképviselete. Emellett a törvény lehetőséget ad arra, hogy minden olyan kérdéssel foglalkozzanak, ami a tanulókat érinti. Tehát a diákönkormányzat döntésétől függ, hogy az érdekképviseleti tevékenységen kívül milyen feladatokat vállal fel. A DÖK-nek többféle jogköre van: döntési, egyetértési, véleményezési és javaslattételi jogkörrel is rendelkezik. Az iskolai szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) szabályozza a diákönkormányzat és az iskola vezetői közötti kapcsolattartás formáját és rendjét.

A diák-önkormányzati SZMSZ pedig konkrétan magában foglalja a DÖK működésével kapcsolatos információkat. Iskolánk diákönkormányzatában felső tagozatos (6.-8. osztályig) és gimnazista tanulók képviseltetik magukat. Feladatuk, hogy az osztályfőnöki órákon vagy egyéb diákkörön belül felmerülő problémákat, ötleteket, kéréseket a közösen megválasztott DÖK-elnököknek jelezzék, akik a havi rendszerességgel megszervezett DÖK gyűléseken ezeket tolmácsolják a DÖK vezetője felé.

A DÖK nagyon fontos feladata lenne a kezdeményezés és az iskolai diákélet kialakítása, szervezése, olyan programok javaslata, melyek a közösséget erősítik és formálják. Ilyen kezdeményezés pl. a tavaly megszervezett bécsi adventi kirándulás, melyen 40 diák vett részt.